Eaton XTCE007B10AD
SKU: CS5007680MPN: XTCE007B10ADAlternate Part #: MSAA158218UPC/EAN: 04015081548064
Eaton XT IEC contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 7A, 120 Vdc, 1NO, 7A, Frame B, 45 mm, 0.25, 0.75, 1/ 1.5, 2, 3, 5 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil Voltage | 120 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 7 A |
| Hp Rating Max | 0.25, 0.75, 1/ 1.5, 2, 3, 5 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007680 |
|---|---|
| MPN | XTCE007B10AD |
| Alternate Part # | MSAA158218 |
| UPC/EAN | 04015081548064 |



