Eaton XTCEC032C10Y
SKU: CS5007451MPN: XTCEC032C10YUPC/EAN: 04015082776916
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 32A, 48 Vac, 50 Hz, 1NO, 32A, Frame C, 45 mm, 50 Hz, 3, 5, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, , Spring cage terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil Voltage | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 32 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50 Hz |