Eaton XTCEC032C01F
SKU: CS5007421MPN: XTCEC032C01FUPC/EAN: 782116488216
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 32A, 230 Vac, 50 Hz, 1NC, 32A, Frame C, 45 mm, 50 Hz, 3, 5, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Spring cage terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 230 Vac, 50 Hz |
| Coil Voltage | 230 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 32 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50 Hz |