Eaton XTCEC032C01F
SKU: CS5007421MPN: XTCEC032C01FUPC/EAN: 782116488216
Eaton XT IEC contactor





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 32A, 230 Vac, 50 Hz, 1NC, 32A, Frame C, 45 mm, 50 Hz, 3, 5, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Spring cage terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 230 Vac, 50 Hz |
| Coil Voltage | 230 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 32 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Hp Rating Max | 3, 5, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Spring cage terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007421 |
|---|---|
| MPN | XTCEC032C01F |
| UPC/EAN | 782116488216 |

