Eaton XTCEC032C01Y
SKU: CS5007432MPN: XTCEC032C01YAlternate Part #: 3-1800-200AUPC/EAN: 782116488339
Eaton XT IEC contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 32A, 48 Vac, 50 Hz, 1NC, 32A, Frame C, 45 mm, 50 Hz, 3, 5, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, , Spring cage terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 48 Vac, 50 Hz |
| Coil Voltage | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 32 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Hp Rating Max | 3, 5, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Spring cage terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007432 |
|---|---|
| MPN | XTCEC032C01Y |
| Alternate Part # | 3-1800-200A |
| UPC/EAN | 782116488339 |

