Eaton XTAR032C21TD5E1P6
SKU: CS5006441MPN: XTAR032C21TD5E1P6Alternate Part #: 3-2600-833AUPC/EAN: 786685499635
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,32 A,24-27 Vdc,2NO-2NO,C frame,45 mm,0.33-1.65 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.33-1.65 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006441 |
|---|---|
| MPN | XTAR032C21TD5E1P6 |
| Alternate Part # | 3-2600-833A |
| UPC/EAN | 786685499635 |

