Eaton XTAR032C21AD004
SKU: CS5006035MPN: XTAR032C21AD004Alternate Part #: 3-1912-674AUPC/EAN: 782116881055
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,32 A,110-130 Vdc,2NO-2NO,C frame,45 mm,2.4-4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 110-130 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 2.4-4 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006035 |
|---|---|
| MPN | XTAR032C21AD004 |
| Alternate Part # | 3-1912-674A |
| UPC/EAN | 782116881055 |
