Eaton XTAR032C21ADP40
SKU: CS5006032MPN: XTAR032C21ADP40Alternate Part #: 3-1912-569AUPC/EAN: 782116881154
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,32 A,110-130 Vdc,2NO-2NO,C frame,45 mm,0.24-0.40 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 110-130 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.24-0.40 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006032 |
|---|---|
| MPN | XTAR032C21ADP40 |
| Alternate Part # | 3-1912-569A |
| UPC/EAN | 782116881154 |
