Eaton XTAR025C21P006
SKU: CS5005801MPN: XTAR025C21P006Alternate Part #: 3-1912-433AUPC/EAN: 782116879809
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,25 A,380 V 60 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,4-6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5005801 |
|---|---|
| MPN | XTAR025C21P006 |
| Alternate Part # | 3-1912-433A |
| UPC/EAN | 782116879809 |
