Eaton XTAR018C21P006
SKU: CS5005265MPN: XTAR018C21P006Alternate Part #: 3-1912-181AUPC/EAN: 782116877164
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,18 A,380 V 60 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,4-6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |