Eaton XTAR012B21U3E005
SKU: CS5004756MPN: XTAR012B21U3E005Alternate Part #: 3-2145-1133AUPC/EAN: 786685066448
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,12 A,24 V 50 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 24 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5004756 |
|---|---|
| MPN | XTAR012B21U3E005 |
| Alternate Part # | 3-2145-1133A |
| UPC/EAN | 786685066448 |
