Eaton XTAR012B21D3E005
SKU: CS5004480MPN: XTAR012B21D3E005Alternate Part #: 3-2145-973AUPC/EAN: 786685064840
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,12 A,550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 550-600 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |