Eaton XTAR012B21B3E005
SKU: CS5004434MPN: XTAR012B21B3E005Alternate Part #: 3-2145-873AUPC/EAN: 786685063843
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,12 A,220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |