Eaton XTAR009B21H5E020
SKU: CS5004104MPN: XTAR009B21H5E020UPC/EAN: 786685549453
Eaton XT IEC electronic motor starter






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,9 A,240 V 50 Hz, 277 V 60 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,4-20 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 240-277 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-20 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5004104 |
|---|---|
| MPN | XTAR009B21H5E020 |
| UPC/EAN | 786685549453 |
