Eaton XTAR015B21H5G020
SKU: CS5004892MPN: XTAR015B21H5G020UPC/EAN: 786685551982
Eaton XT IEC electronic motor starter
Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,15 A,240 V 50 Hz, 277 V 60 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,4-20 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 240-277 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |