Eaton XTAR007B21H5E020
SKU: CS5003653MPN: XTAR007B21H5E020UPC/EAN: 786685548197
Eaton XT IEC electronic motor starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,7 A,240 V 50 Hz, 277 V 60 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,4-20 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 240-277 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-20 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003653 |
|---|---|
| MPN | XTAR007B21H5E020 |
| UPC/EAN | 786685548197 |

