Eaton XTAR009B21F3E008
SKU: CS5004057MPN: XTAR009B21F3E008Alternate Part #: 3-2145-474AUPC/EAN: 786685059853
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,9 A,230 V 50 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,1.6-8 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 230 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.6-8 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5004057 |
|---|---|
| MPN | XTAR009B21F3E008 |
| Alternate Part # | 3-2145-474A |
| UPC/EAN | 786685059853 |

