Eaton XTAR009B21T3E008
SKU: CS5004255MPN: XTAR009B21T3E008Alternate Part #: 3-2145-494AUPC/EAN: 786685060057
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,T3,Full voltage reversing IEC starter,9 A,24 V 50/60 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,1.6-8 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.6-8 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5004255 |
|---|---|
| MPN | XTAR009B21T3E008 |
| Alternate Part # | 3-2145-494A |
| UPC/EAN | 786685060057 |

