Eaton XTAR012B21Y3E008
SKU: CS5004826MPN: XTAR012B21Y3E008Alternate Part #: 3-2145-1174AUPC/EAN: 786685066851
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,12 A,48 V 50 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,1.6-8 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.6-8 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5004826 |
|---|---|
| MPN | XTAR012B21Y3E008 |
| Alternate Part # | 3-2145-1174A |
| UPC/EAN | 786685066851 |
