Eaton XTAR009B21BD3E008
SKU: CS5003947MPN: XTAR009B21BD3E008UPC/EAN: 786685063058
Eaton XT IEC electronic motor starter






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,9 A,220 Vdc,2NO-2NO,B frame,45 mm,1.6-8 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 220 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.6-8 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003947 |
|---|---|
| MPN | XTAR009B21BD3E008 |
| UPC/EAN | 786685063058 |
