Eaton XTAR009B21G3E008
SKU: CS5004079MPN: XTAR009B21G3E008UPC/EAN: 786685061054
Eaton XT IEC electronic motor starter






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,9 A,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,1.6-8 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.6-8 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5004079 |
|---|---|
| MPN | XTAR009B21G3E008 |
| UPC/EAN | 786685061054 |



