Eaton XTAE115GS1TD050
SKU: CS5003159MPN: XTAE115GS1TD050Alternate Part #: 3-1842-220BUPC/EAN: 786685212210
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,115 A,Side-mounted,24–27 Vdc,1NO-1NC,G frame,90 mm,35-50 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 115A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | G |
| Frame Size | 90 mm |
| Overload Range | 35-50 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003159 |
|---|---|
| MPN | XTAE115GS1TD050 |
| Alternate Part # | 3-1842-220B |
| UPC/EAN | 786685212210 |

