Eaton XTAE115GS1B175
SKU: CS5003155MPN: XTAE115GS1B175Alternate Part #: 3-1842-243BUPC/EAN: 786685212449
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,115 A,Side-mounted,220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz,1NO-1NC,G frame,90 mm,145-175 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 115A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | G |
| Frame Size | 90 mm |