Eaton XTAE115GS1A175
SKU: CS5003146MPN: XTAE115GS1A175Alternate Part #: 3-1842-242BUPC/EAN: 786685212432
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,115 A,Side-mounted,100-120 V 50/60 Hz,1NO-1NC,G frame,90 mm,145-175 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 115A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil | 100-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | G |
| Frame Size | 90 mm |
| Overload Range | 145-175 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003146 |
|---|---|
| MPN | XTAE115GS1A175 |
| Alternate Part # | 3-1842-242B |
| UPC/EAN | 786685212432 |


