Eaton XTAE095F00F070
SKU: CS5003109MPN: XTAE095F00F070Alternate Part #: 3-1832-128AUPC/EAN: 782116947232
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,95 A,230 V 50 Hz,0NO-0NC,F frame,90 mm,50-70 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 95A |
| Coil | 230 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | F |
| Frame Size | 90 mm |
| Overload Range | 50-70 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003109 |
|---|---|
| MPN | XTAE095F00F070 |
| Alternate Part # | 3-1832-128A |
| UPC/EAN | 782116947232 |
