Eaton XTAE095F00A035
SKU: CS5003088MPN: XTAE095F00A035Alternate Part #: 3-1832-081AUPC/EAN: 782116947133
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,95 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,0NO-0NC,F frame,90 mm,25-35 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 95A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | F |
| Frame Size | 90 mm |
| Overload Range | 25-35 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003088 |
|---|---|
| MPN | XTAE095F00A035 |
| Alternate Part # | 3-1832-081A |
| UPC/EAN | 782116947133 |

