Eaton XTAE095F00B070
SKU: CS5003098MPN: XTAE095F00B070Alternate Part #: 3-1832-123AUPC/EAN: 782116947195
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,95 A,220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz,0NO-0NC,F frame,90 mm,50-70 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 95A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | F |
| Frame Size | 90 mm |
| Overload Range | 50-70 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003098 |
|---|---|
| MPN | XTAE095F00B070 |
| Alternate Part # | 3-1832-123A |
| UPC/EAN | 782116947195 |

