Eaton XTAE080F00B035
SKU: CS5003018MPN: XTAE080F00B035Alternate Part #: 3-1832-003AUPC/EAN: 782116946938
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,80 A,220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz,0NO-0NC,F frame,90 mm,25-35 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 80A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | F |
| Frame Size | 90 mm |
| Overload Range | 25-35 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003018 |
|---|---|
| MPN | XTAE080F00B035 |
| Alternate Part # | 3-1832-003A |
| UPC/EAN | 782116946938 |
