Eaton XTAE065D00WD057
SKU: CS5002944MPN: XTAE065D00WD057Alternate Part #: 3-1822-293BUPC/EAN: 782116868698
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,65 A,48-60 Vdc,0NO-0NC,D frame,55 mm,40-57 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Coil | 48-60 Vdc |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 40-57 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002944 |
|---|---|
| MPN | XTAE065D00WD057 |
| Alternate Part # | 3-1822-293B |
| UPC/EAN | 782116868698 |
