Eaton XTAE065D00WD040
SKU: CS5002943MPN: XTAE065D00WD040Alternate Part #: 3-1822-272BUPC/EAN: 782116868681
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,65 A,48-60 Vdc,0NO-0NC,D frame,55 mm,24-40 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Coil | 48-60 Vdc |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 24-40 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002943 |
|---|---|
| MPN | XTAE065D00WD040 |
| Alternate Part # | 3-1822-272B |
| UPC/EAN | 782116868681 |
