Eaton XTAE065D00A057
SKU: CS5002774MPN: XTAE065D00A057Alternate Part #: 3-1822-274BUPC/EAN: 782116867554
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,65 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,0NO-0NC,D frame,55 mm,40-57 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 40-57 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002774 |
|---|---|
| MPN | XTAE065D00A057 |
| Alternate Part # | 3-1822-274B |
| UPC/EAN | 782116867554 |
