Eaton XTAE050D00G3E032
SKU: CS5002617MPN: XTAE050D00G3E032UPC/EAN: 786685086941
Eaton XT IEC electronic motor starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,50 A,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,0NO-0NC,D frame,55 mm,6.4-32 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 6.4-32 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002617 |
|---|---|
| MPN | XTAE050D00G3E032 |
| UPC/EAN | 786685086941 |

