Eaton XTAE050D00D3E032
SKU: CS5002593MPN: XTAE050D00D3E032UPC/EAN: 786685086705
Eaton XT IEC electronic motor starter
Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,50 A,550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz,0NO-0NC,D frame,55 mm,6.4-32 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 550-600 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |