Eaton XTAE040D00WD3E045
SKU: CS5002496MPN: XTAE040D00WD3E045Alternate Part #: 3-2237-236AUPC/EAN: 786685085753
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,40 A,48-60 Vdc,0NO-0NC,D frame,55 mm,9-45 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 48-60 Vdc |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 9-45 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002496 |
|---|---|
| MPN | XTAE040D00WD3E045 |
| Alternate Part # | 3-2237-236A |
| UPC/EAN | 786685085753 |
