Eaton XTAE040DS1TD016
SKU: CS5002343MPN: XTAE040DS1TD016Alternate Part #: 3-1822-325BUPC/EAN: 786685213019
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,40 A,Side-mounted,24-27 Vdc,1NO-1NC,D frame,55 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 12-16 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002343 |
|---|---|
| MPN | XTAE040DS1TD016 |
| Alternate Part # | 3-1822-325B |
| UPC/EAN | 786685213019 |

