Eaton XTAE065DS1TD040
SKU: CS5002752MPN: XTAE065DS1TD040Alternate Part #: 3-1822-380BUPC/EAN: 786685213569
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,65 A,Side-mounted,24-27 Vdc,1NO-1NC,D frame,55 mm,24-40 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 24-40 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002752 |
|---|---|
| MPN | XTAE065DS1TD040 |
| Alternate Part # | 3-1822-380B |
| UPC/EAN | 786685213569 |
