Eaton XTAE040DS1T016
SKU: CS5002347MPN: XTAE040DS1T016Alternate Part #: 3-1822-324BUPC/EAN: 786685213002
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,40 A,Side-mounted,24 V 50/60 Hz,1NO-1NC,D frame,55 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 12-16 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002347 |
|---|---|
| MPN | XTAE040DS1T016 |
| Alternate Part # | 3-1822-324B |
| UPC/EAN | 786685213002 |
