Eaton XTAE032C10Y006
SKU: CS5002318MPN: XTAE032C10Y006Alternate Part #: 3-1812-1512AUPC/EAN: 782116864737
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,32 A,48 V 50 Hz,1NO,C frame,45 mm,4-6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002318 |
|---|---|
| MPN | XTAE032C10Y006 |
| Alternate Part # | 3-1812-1512A |
| UPC/EAN | 782116864737 |

