Eaton XTAE032C10E004
SKU: CS5002049MPN: XTAE032C10E004Alternate Part #: 3-1812-1477AUPC/EAN: 782116863037
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,32 A,208 V 60 Hz,1NO,C frame,45 mm,2.4-4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 2.4-4 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002049 |
|---|---|
| MPN | XTAE032C10E004 |
| Alternate Part # | 3-1812-1477A |
| UPC/EAN | 782116863037 |


