Eaton XTAE025C01E004
SKU: CS5000821MPN: XTAE025C01E004Alternate Part #: 3-1812-658AUPC/EAN: 782116855230
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,208 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,2.4-4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |