Eaton XTAE032C10A016
SKU: CS5001946MPN: XTAE032C10A016Alternate Part #: 3-1812-1534AUPC/EAN: 782116862283
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,32 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,1NO,C frame,45 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |