Eaton XTAE032C10AP24
SKU: CS5001939MPN: XTAE032C10AP24Alternate Part #: 3-1812-1345AUPC/EAN: 782116862474
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,32 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,1NO,C frame,45 mm,0.16-0.24 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.16-0.24 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5001939 |
|---|---|
| MPN | XTAE032C10AP24 |
| Alternate Part # | 3-1812-1345A |
| UPC/EAN | 782116862474 |

