Eaton XTAE032C01H3E005
SKU: CS5001703MPN: XTAE032C01H3E005Alternate Part #: 3-2369-468AUPC/EAN: 786685170435
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,32 A,240 V 50 Hz, 277 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 240-277 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |