Eaton XTAE032C01H3E005
SKU: CS5001703MPN: XTAE032C01H3E005Alternate Part #: 3-2369-468AUPC/EAN: 786685170435
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,32 A,240 V 50 Hz, 277 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 240-277 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5001703 |
|---|---|
| MPN | XTAE032C01H3E005 |
| Alternate Part # | 3-2369-468A |
| UPC/EAN | 786685170435 |



