Eaton XTAE025C01H3E005
SKU: CS5000885MPN: XTAE025C01H3E005Alternate Part #: 3-2369-258AUPC/EAN: 786685168333
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,240 V 50 Hz, 277 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 240-277 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000885 |
|---|---|
| MPN | XTAE025C01H3E005 |
| Alternate Part # | 3-2369-258A |
| UPC/EAN | 786685168333 |


