Eaton XTAE025C10H3E005
SKU: CS5001293MPN: XTAE025C10H3E005Alternate Part #: 3-2369-363AUPC/EAN: 786685169385
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,240 V 50 Hz, 277 V 60 Hz,1NO,C frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 240-277 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |