Eaton XTAE025C10WP16
SKU: CS5001474MPN: XTAE025C10WP16Alternate Part #: 3-1812-796AUPC/EAN: 782116859474
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz,1NO,C frame,45 mm,0.1-0.16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1-0.16 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5001474 |
|---|---|
| MPN | XTAE025C10WP16 |
| Alternate Part # | 3-1812-796A |
| UPC/EAN | 782116859474 |

