Eaton XTAE025C01LP16
SKU: CS5000888MPN: XTAE025C01LP16Alternate Part #: 3-1812-515AUPC/EAN: 782116855834
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,380 V 50 Hz, 440 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,0.1-0.16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 380-440 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |