Eaton XTAE018C01WP16
SKU: CS5000271MPN: XTAE018C01WP16Alternate Part #: 3-1812-019AUPC/EAN: 782116851881
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,0.1-0.16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |