Eaton XTAE025C10F3E005
SKU: CS5001257MPN: XTAE025C10F3E005Alternate Part #: 3-2369-328AUPC/EAN: 786685169033
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,230 V 50 Hz,1NO,C frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 230 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5001257 |
|---|---|
| MPN | XTAE025C10F3E005 |
| Alternate Part # | 3-2369-328A |
| UPC/EAN | 786685169033 |


