Eaton XTAE025C01E3E005
SKU: CS5000831MPN: XTAE025C01E3E005Alternate Part #: 3-2369-248AUPC/EAN: 786685168234
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,208 V 50 Hz,1NC,C frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 208 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000831 |
|---|---|
| MPN | XTAE025C01E3E005 |
| Alternate Part # | 3-2369-248A |
| UPC/EAN | 786685168234 |

