Eaton XTAE025C10F3E002
SKU: CS5001256MPN: XTAE025C10F3E002Alternate Part #: 3-2369-327AUPC/EAN: 786685169026
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,230 V 50 Hz,1NO,C frame,45 mm,0.4-2.0 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 230 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.4-2.0 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5001256 |
|---|---|
| MPN | XTAE025C10F3E002 |
| Alternate Part # | 3-2369-327A |
| UPC/EAN | 786685169026 |


